Európa čelí ekologickej katastrofe. Biodiverzita zaniká

Novinka

Životné prostredie v Európe čelí veľkým problémom. Biodiverzita vtáctva sa výrazne negatívne mení. Problémy hlásia Nemci aj Francúzi.

Európa čelí ekologickej katastrofe. Biodiverzita zaniká
foto: Alexandra Giese

Dve nové štúdie vedcov poukazujú na výrazne negatívny trend rozvoja biodiverzity (rozmanitosť živočíšnych alebo rastlinných druhov) v Európe. Výsledkom výskumu vedcov z francúzskeho Národného vedecko-výskumného centra (CNRS) je dôkaz, že množstvo žijúcich divých vtákov vo Francúzsku a Nemecku klesol za posledných 15 rokov až o tretinu.

Celkovo sa početnosť znížila o tretinu, no niektoré druhy čelia ekologickej katastrofe a takmer vyhynuli. Populácia jarabíc klesla až o 80%, počet labťušiek lúčnych klesol o 70%. 

,,Situácia je katastrofálna," uviedol Benoit Fontaine z Národného prírodopisného múzea v Paríži, spoluautor jednej zo štúdií. ,,Naše územie sa môže stať skutočnou živočíšnou púšťou."

Dôvod je jednoznačný. Za posledné tri dekády zmizli z Francúzska a Nemecka viac ako tri štvrtiny lietajúceho hmyzu, čo malo výrazný vplyv na divoké vtáctvo - výrazný pokles potravy. 

Vedci pred touto situáciou varovali už roky. Keďže Európu pokrýva 45% poľnohospodárskej pôdy. Nárast poľnohospodárskej činnosti spojené sa používaním pesticídov hralo v tomto procese výraznú rolu.