Európsky hurikán začína vznikať

Novinka

Medzi Sicíliou a Tuniskom sa začína formovať tzv. európsky hurikán, ktorý sa nazýva medikán. Ide o búrku, ktorá má tropické vlastnosti. Hlavný rozdiel medzi hurikánom a medikánom je ten, že zatiaľ čo hurikán vzniká nad teplým Atlantikom, kde teplota vody musí dosiahnuť minimálne 26°C, tak medikán vzniká na základe vyrovnávania teplotného kontrastu. 

V uplynulých dňoch nad Stredomorie prenikol arktický vzduch. Teplotný kontrast tak medzi teplotou mora a vzduchovou masou vo výškach bol výrazný. Aby sa tento rozdiel vyrovnal, tak stúpajúci teplý vzduch od mora smerom do výšok začína rotovať, pričom práve táto rotácia vytvára a v nasledujúcich hodinách vytvorí výrazný oblačný a zrážkový vír, pričom v samotnom jadre budú porovnateľné podmienky ako v oku hurikánu, teda jasné, bezzrážkové počasie a bezvetrie.

Naopak okolo medikánu bude búrlivo. Nárazy vetra dosiahnú rýchlosť cez 150 km/h a medikán prinesie aj intenzívne zrážky.

Najintenzívnejšie zrážky by mali spadnúť v Grécku, kde do soboty môže spadnúť až 400 mm. Očakávajú sa tu mohutné povodne. Viac sa dozviete v aktuálnom článku TU.

img
V Grécku môže spadnúť až 400 mm zrážok