Európu zasiahne silná búrka

- P.M.
Novinka
Európu zasiahne silná búrka

Európu zajtra čaká mimoriadne nepriaznivé počasie, ktoré podľa českých meteorológov pripomenie veternú smršť, ktorá sa do Európy prihnala pred 11 rokmi a ktorá bola pomenovaná ako Kyrill. Aktuálna veterná búrka, ktorá nás čaká dostala už svoje meno. Je pomenovaná podľa rovnomennej tlakovej níže Friederike. Táto tlaková níž sa zajtra presunie zo Severného mora cez severovýchodné Nemecko nad Poľsko.

Významná bude tým, že v strede tlakovej níže poklesne tlak len na 980 hPa, čo je veľmi nízko. Takáto hlboká tlaková níž spôsobí silnejší tlakový gradient s čím súvisí zosilnenie prúdenia v rámci tlakových útvarov a zosilnenie vetra. V Nemecku, v Českej republike a v Poľsku očakávajú počas dňa mohutné nárazy vetra, ktorá aj v nížinách môžu dosahovať rýchlosť až 100 km/h. Na horách by poryvy vetra mali prekračovať rýchlosť 130 km/h.

V Poľsku a v Česku vydali meteorológovia výstrahy 2.stupňa. V Nemecku varujú meteorológovia centrálne oblasti výstrahou až 3. stupňa.

Najintenzívnejší vietor by mal byť v Nemecku v Severnom Porýnii-Vestfálsku. Úrady vyzvali ľudí, aby pokiaľ možno zostali doma. V oblasti taktiež zajtra zatvoria školy a deti tak zostanú doma.

Silný vietor zhorší sneženie, ktoré čaká mnohé oblasti, vrátane nášho územia. V Nemecku očakávajú okolo 5 cm, no v susednom Česku až do 20, na horách až do 30 cm nového snehu.

Veterná búrka Friederike zasiahne aj naše územie. Vietor zosilnie na mnohých miestach, pričom najsilnejší bude na severe a na hrebeňoch Tatier. Poryvy môžu prekonať 100 km/h a očakávajte aj komplikácie v doprave. Popoludní príde výrazné sneženie, ktoré v kombinácii so silným vetrom bude vytvárať snehové jazyky a záveje.