Extrémne búrky v Poľsku zabili 5 ľudí

Novinka

Oblasť strednej Európy v posledných dňoch sužuje nepriaznivé počasie. Od severozápadu sa po zadnej strane tlakovej níže za frontom začal do oblasti strednej Európy prúdiť studený vzduch. Ešte pred frontom k nám vrcholil prílev teplého a mimoriadne vlhkého vzduchu. Zvlnený studený front priniesol extrémne búrky do Rakúska, Slovinska, Talianska, Česka a v noci zo štvrtku na piatok aj do oblasti západného Slovenska. 

Zvlnený studený front sa na východ presúval len veľmi pomaly a nad naše územie dorazil až počas včerajších večerných hodín. Ešte predtým sa však na frontálnom rozhraní začali v oblasti stredného Česka tvoriť prehánky a búrky. Tie boli intenzívne cez niektoré miesta prešli aj viackrát. Odzrkadlilo sa to najmä na úhrnoch zrážok, ktoré dosiahli lokálne aj viac ako 50 mm. 

Počas včerajších večerných hodín sa do interakcie s frontom dostalo silné prúdenie v stredných a vysokých výškach, čo napovedalo tvorbe mohutnejším búrkovým komplexom. Takýto komplex sa sformoval na česko-poľskom pohraničí a postúpil ďalej na sever až severovýchod a postupne prinášal extrémne nárazy vetra. Tie dosiahli v nárazoch aj viac ako 150 km/h. Z viacerých miest v Poľsku boli hlásené popadané stromy a zranení ľudia. Železničná a cestná preprava v trase búrky taktiež skolabovala. Búrka si žiaľ vyžiadala aj päť obetí na životoch.

Škody a nárazy vetra spôsobené týmto búrkovým komplexom spĺňajú kritéria pre označenie ,,silné derecho". O tom čo je to derecho a či sa vyskytlo aj u nás sa dočítate tu: Z oblasti severného poľska sú hlásené tisícky zničených hektárov lesa a miliónové škody na majetku.

Tutaj jeszcze bardziej nie ma lasu

Posted by Tomek Seki on 11. august 2017