Extrémne búrky zasiahli juh Afriky

- Ľ.F.
Novinka

Nebezpečné poveternostné podmienky zažili obyvatelia Južne Afriky počas pondelku a utorku. Hlboká tlaková níž vyvolala mimoriadne silné búrky, ktoré pustošili oblasť od Durbanu až po Johannesburg. Búrky priniesli mimoriadne silné prejavy v podobe veľkých krúp, prívalových zrážok a extrémneho vetra. 

Pri búrkach prišiel o život najmenej jeden človek. Obeťou sa stal policajt, na ktorého služobné auto sa v meste Durban vplyvom vetra prevrátil obrovský kontajner (informoval denník Times LIVE z Johannesburgu). 


Úrady v okrese eThekiwini informovali, že vietor dosahoval na mnohých miestach priemernú rýchlosť cez 70 km/h, pričom v nárazoch dosiahol lokálne aj viac ako 100 km/h. V utorok ráno zaznamenali oblasti južne od mesta Durban, vrátane mesta Paddock viac ako 140 mm zrážok. Približne 30 až 80 mm spadlo v regiónoch KwaZulu-Natal a Easter Cape. 

Rýchlo stúpajúce rieky zaplavili príjazdové cesty, domy a vyžiadali si uzatvorenie desiatok škôl. Hasiči informovali, že v mestách Pietermaritzburg, Isipingo a Umlazi museli evakuovať desiatky ľudí na člnoch či pomocou záchranných helikoptér. 

*World Weather* Big severe hailstorm in Durban, South Africa today, October 10! Report via Cyclone Of Rhodes

Posted by Severe Weather Europe on 10. október 2017