Extrémne zrážky v Austrálii prekonali rekordy

Novinka

Počas pondelku sa na východe Austrálie vyskytli naozaj extrémne búrky, ktoré priniesli rekordné zrážky. V meste Bundaberg v štáte Queensland prebiehajú upratovacie práce ešte teraz. V meste totiž napršalo od 1:30 do 2:30 popoludní až 70 mm, čo je viac, ako tam priemerne naprší za celý september. 70 milimetrov však akoby nestačilo a v oblasti sa búrky tvorili stále dookola, no už v slabšej intenzite. Celkovo napršalo od rána do 15:00 až 144 mm a za celý deň až 239 mm. 

Ešte extrémnejšie zrážky však namerali na ďalšej meteostanici v meste Bundaberg, ktorá patrí agentúre BOM (Australian Bureau of Meteorology). Na tejto stanici napršalo za pondelok až neuveriteľných 319 mm. 

Takto extrémne zrážky mali samozrejme následky. Podľa denníku Sydney Morning Herald zostali poškodených viac ako 3000 domov a záchranné zložky zaznamenali takmer 100 núdzových hovorov o pomoc. Voda zaplavila ulice, no aj polia na cukrovú trstinu. Mesto Bundaberg je založené práve na pestovaní cukrovej trstiny a ekonomika po intenzívnych búrkach výrazne zatrpí. 

img
Zaplavené ulice v Austrálii, zdroj: Wetter24