​FOTO: Šokujúce množstvo plastov v Karibiku

Novinka

Situácia s odpadom, ktorý sa hromadí v svetových moriach a oceánoch je kritická. Podľa najnovších výpočtov vedcov sa plasty a iné odpady v oceánoch hromadia závratnou rýchlosťou a do roku 2050 váhou prevýšia hmotnosť všetkých rýb, ktoré v oceánoch a moriach žijú.

Odpad sa vznikne hromadiť na miestach, kde morské a oceánske prúdy konvergujú (tečú oproti sebe). Takýchto miest je celosvetovo veľké množstvo a znečistenie v týchto oblastiach sa výrazne zväčšuje.

Nasledujúce fotografie pochádzajú z juhozápadného Karibského mora, medzi ostrovmi Roatan a Cayos Cochinos severne od Hondurasu. Podľa miestnych je situácia z roku na rok horšia. Ako uviedla autorka fotografií Caroline Power, situácia sa zhoršuje a koncentrácia odpadkov v mori sa za poseldných 5 až 7 rokov zvýšila mimoriadne. Zatiaľčo dávnejšie sa znečistenie prejavovalo najmä zvýšeným počtom siníc a rias s drobnými plastami a kúskami polystyrénu, dnes to tam vyzerá ako na smetisku.

Riešenie tejto náročnej situácie nie je jednoduché. Aby sa zabránilo masívnemu znečisťovaniu oceánov a morí, musia sa podniknúť rozsiahle kroky v politike a v infraštruktúre. Aj napriek tomu sa dá príroda chrániť aj individuálne a to napríklad recyklovaním, používaním vlastnej igelitovej tašky v supermarketoch (namiesto kupovania vždy novej) či nepoužívaním polystyrénových/styrofoamových obalov v jedálniach. Ak by toto dodržovalo už čo i len jediné percento celkovej populácie, znamenalo by to obrovský krok vpred.

Pollution Off The Coast Of Honduras Is Heartbreaking

Massive islands of trash surrounding Honduras are horrifying

Posted by NowThis on 30. október 2017