Globálne otepľovanie prináša extrémy

Novinka

Naša planéta sa čoraz viac ohrieva a ohrieva. Niektoré ,,spolky,, šíria fámy o neexistujúcom globálnom otepľovaní a často ho spochybňujú. Fakty však hovoria jasnou rečou. Priemerná teplota na našej planéte je čoraz vyššia. Rok 2015 bol najteplejší v histórii meraní a nasledujúci rok opäť prekvapil. Rok 2016 bol ešte teplejší a odhady neznejú príliš optimisticky. Aj rok 2017 by mal byť opäť veľmi teplý a môže byť opäť najteplejší na našej planéte. 

Globálne otepľovanie však neznamená, že nám bude teplejšie a teplejšie. Znamená to, že priemerná teplota na celej našej planéte je čoraz vyššia. Tým, že je teplota vyššia, tak vznikajú výraznejšie tlakové útvary v podobe hlbokých cyklón, ktoré môžu priniesť hurikány alebo tajfúny. Atmosféra je dynamickejšia a prináša tak časté a prudké zmeny v počasí.

Vyššia priemerná teplota tak prináša častejšie extrémy. O jednom extréme sme sa presvedčili tento január, kedy sme na našom území zaznamenali teploty aj okolo -30°C. Teploty patrili k najnižším v histórii na našom území. Extrémne rozdiely môžeme pociťovať aj aktuálne. Zatiaľ čo na krajnom západe panuje sucho a v porovnaní s priemerom tu tento rok spadlo o 130 mm zrážok menej, tak naopak na Orave je tento rok až o 100 mm zrážok viac ako je dlhodobý priemer.

Na častejšie extrémy sa treba pripraviť. 

img
Vývoj teplotných anomálii, zdroj: NOAA