Grécko zasiahli extrémne povodne

- Ľ.F.
Novinka

Mimoriadne prívalové povodne zasiahli počas včerajšieho dňa oblasť mesta Mandra, v Grécku. Mesto, ktoré sa nachádza blízko Atén zostalo celé pod vodou, pričom niektoré ulice sa zmenili na dravé rieky.

Mimoriadne silné búrky a intenzívne dažde sa vyskytli počas noci v regióne Západná Attica, v Grécku. Prívalové zrážky vyvolali dnes ráno bleskové povodne. Najhoršia situácia je v oblasti miest Elefsina, Mandra a Nea Peramos, kde si prívalové povodne vyžiadali najmenej 10 obetí. 

Mimoriadne nepriaznivé počasie sa tam očakávaj aj počas nasledujúcich dní. Už v piatok sa na západné pobrežie priženie medikán, ktorý prinesie výdatné zrážky no najmä silný nárazový vietor, ktorý môže dosiahnuť až 150 km/h. 

Po prednej strane tlakovej níže nad Iónskym morom však bude od juhu do oblasti Grécka prúdiť teplý a vlhký vzduch. V tomto vzduchu sa budú tvoriť početné búrky a trvalé dažde. Na mnohých miestach očakávajú mimoriadne intenzívne zrážky, pričom ojedinele môže do nedele večera napršať aj viac ako 400 mm. V prípade, že sa takýto scenár naplní, zrážky spadnú už na premočenú pôdu a lokálne to môže mať katastrofálne následky.

 

Posted by Γιώργος Σάκοβ on 14. november 2017