Grécko zasiahne medikán

Novinka

Mimoriadne nepriaznivé počasie sa očakáva dnes a zajtra v oblasti Iónskeho mora a juhozápadného pobrežia Grécka. V oblasti sa totiž sformuje mohutná búrka, svojim vlastnosťami aj sprievodnými javmi podobná hurikánu. Táto búrka sa v Stredozemnom mori vyskytuje zriedkavo a nazýva sa medikán. Medikánu a jeho vzniku sme sa viac venovali tu:

Medikán sa vytvorí už dnes dopoludnia v oblasti Iónskeho mora a počas popoludnia sa začne presúvať smerom na juhovýchod. Už dnes sa v búrke bude vyskytovať mimoriadne silný vietor, s priemernou rýchlosťou cez 100 km/h, s nárazmi až do 160 km/h. Počas noci a zajtrajšieho dňa sa medikán presunie nad juhozápadné pobrežie Grécka, no ,,po ceste" do Grécka ešte zosilnie. Na postupe medikánu sa jednoznačne zhodujú viaceré modely, ktoré počítajú, že na juhozápad Grécka prinesie búrka nárazy vetra aj cez 200 km/h. 

Očakáva sa, že medikán spôsobí v pobrežných oblastiach Grécka mimoriadne veľké škody. Grécko počas uplynulých dní trápia aj silné búrky, ktoré si už vyžiadali desiatky obetí. Nepriaznivé počasie tam pretrvá minimálne do konca týždňa.