Havaj ohrozujú toxické plyny zo sopky Kilauea

Novinka

Sopka Kilauea naďalej ohrozuje obyvateľov Havaju. Problémom je najmä láva, ktorá niektoré mestá odrezáva od sveta. Po novom však obyvateľov Veľkého Ostrova ohrozujú nebezpečné, neviditeľné plyny. 

Havaj ohrozujú toxické plyny zo sopky Kilauea
foto: Terray Sylvester/reuters

Severovýchodné obchodné vetry budú v najbližších dňoch spôsobovať veľké problémy v okolí sopky Kilauea. Láva totiž pri kontakte so vzduchom vytvára  nebezpečné plyny ako oxid siričitý. Ten sa nachádza v takzvanom sopečnom smogu, nazývanom aj vog. Vanúce vetry tento nebezpečný toxický vzduch prenesú do juhozápadnej časti ostrovu, kde sa môžu usadiť ako hmla. Lávové erupcie dokážu vytvoriť aj kyselinu sírovú, ktorá môže poškodiť kovové predmety.

Vog sa prejavuje dráždením pokožky, pľúc, nosu, hrdla a očí. Pri hlbokom nádychu sa prejavuje pichľavou bolesťou, kašľaním a problémami s dýchaním. Meteorológovia očakávajú, že tento plyn sa v oblasti Havaju ešte niekoľko týždňov zdrží.

Sopka Kilauea patrí medzi najaktívnejšie sopky na svete,no v týchto dňoch prejavuje mimoriadnu aktivitu. Lávové prúdy už odrezali niekoľko obydlí od sveta a hrozí, že niektoré mestá odreže úplne. Úrady sú preto v plnej pohotovosti, pripravené nariadiť celkové evakuácie. Rozsiahla erupcia je pozorovateľná aj na satelitných snímkach z družice Sentinel-2A.

img
zdroj: Accuweather