Hurikán Ophelia prinesie 12-metrové vlny

Novinka

Britské ostrovy, predovšetkým írski meteorológovia pozorne sledujú každý jeden výstup numerického modelu. Najnovšie výstupy sú z hodiny na hodiny horšie. Hurikán Ophelia dosahuje intenzitu hurikánu 2. kategórie a mieri k Britským ostrovom. Aktuálne pravdepodobnosť, že Írsko zasiahne Ophelia ešte ako hurikán je na úrovni 15%. Bol by to prvý hurikán v novodobej histórii Európy.

Pravdepodobnosť, že Ophelia dorazí ako tropický cyklón je aktuálne na úrovni takmer 80%. Aj ak by Ophelia dorazila ,,len,, ako tropický cyklón, tak by to bol len druhý tropický cyklón v novodobej histórii Európy.

Aktuálne predpovede nie sú príliš optimistické. Ophelia by mala doraziť do Írska v pondelok a priniesť môže nárazy vetra s rýchlosťou až 190 km/h.

Ophelia by do pobrežných oblastí mala priniesť až 12-metrové vlny. Írski meteorológovia odporúčajú v pobrežných oblastiach vykonať príslušné opatrenia. O prípadnej  čiastočnej evakuácii budú informovať v priebehu zajtrajšieho dňa na základe aktuálnych numerických výstupov. 

img
Pravdepodobnosť, že Ophelia dorazí ako hurikán
img
Pravdepodobnosť, že Ophelia dorazí ako tropický cyklón