Hurikány sa už blížia

- P.M.
Novinka

Nad východným Atlantikom sa stále nachádzajú dva hurikány Maria a Lee, ktoré začínajú výrazne slabnúť na intenzite a degradujú na kategóriu tropickej búrky. Deje sa tak preto, pretože k tomu, aby hurikány prežili potrebujú veľmi teplú vodu s teplotou nad +24°C. Severný Atlantik však taký teplý, ako v oblasti rovníka nie je, a tak hurikány nemajú z čoho čerpať energiu pre svoj vývoj. 

Hurikány tak degradujú na tropickú búrku a postupne z nich zostane už len post-tropická cyklóna. Pozostatky hurikánov už v nedeľu ovplyvnia počasie v Európe. Maria sa oproti pôvodným predpovediam zdrží a doraziť by mala až niekedy v strede budúceho týždňa. Pozostatky hurikánu Lee splynú do výraznej tlakovej níže, ktorá sa prehlbuje nad Atlantikom a v nedeľu začne táto mohutná tlaková níž ovplyvňovať počasie v severozápadnej Európe. 

Nárazy vetra by mali presahovať v oblasti Škótska, Nórska a Severného Írska rýchlosť cez 130 km/h. Podľa predpovedí sa v oblasti Britských ostrovov môžu vyskytnúť až 8-metrové vlny.

Táto vzniknutá tlaková níž ovplyvní počasie aj na našom území. Akonáhle sa presunie nad Severné more, tak po jej okraji by do našej oblasti mal preniknúť studený front a za ním chladnejší vzduch. Tento studený front by sa mal nad strednou Európou zvlniť a priniesť by tak aj na naše územie mal výdatnejšie zrážky. Do Álp a do Tatier sa opäť vráti sneženie.