Indiu trápia monzúny. Vyžiadali si už 350 obetí

Novinka

Indiu každoročne trápia letné monzúnové dažde. Tento rok nebol výnimkou a povodne či zosuvy pôdy si vyžiadali stovky obetí.

Indiu trápia monzúny. Vyžiadali si už 350 obetí

Najmenej 350 obetí si vyžiadali monzúnové dažde na západe Indie. Najhoršie bol postihnutý štát Kerala, kde muselo byť taktiež evakuovaných až 800-tisíc ľudí. Oblasť trápia silné povodne a zosuvy pôdy.

Dôvodom intenzívnych zrážok na juhozápade Indie je aj málo známe pohorie Western Ghats. To vytvára pre obrovské masy vlhkosti prúdiacej od Indického oceánu prekážku. Na návetriach týchto hôr tak dochádza k nahromadeniu vlhkosti a extrémnym zrážkam. 

Využitím misií GPM a IMERG od NASA, ktoré slúžia na globálne monitorovanie zrážok pomocou meteorologických družíc boli odhadnuté aj celkové úhrny zrážok týchto monzúnov. Na mnohých miestach pohoria Western Ghats napršalo od 120 do 350 mm v priebehu 7 dní, od 13. do 20 augusta. Lokálne spadlo aj väčšie množstvo, pričom najvyšší odhad je 469 mm. Tieto zrážky na prvý pohľad nie sú až tak extrémne, no treba zobrať do úvahy, že spadli na obrovskej ploche, približne dvojnásobne väčšej ako Slovensko.