Juh Rakúska zasiahli jedny z najhorších búrok

- Graz
Novinka

Na juhu Rakúska sa ráno začne upratovanie po ničivých búrkach, ktorá zasiahli južné Rakúsko včera večer. 

Juh Rakúska zasiahli jedny z najhorších búrok

Podľa rakúskych médii došlo v južnom Rakúsku k najhorším búrkam za uplynulé roky. Rakúsky meteorologický inštitút však uviedol, že štatistiky a vyhodnotenia prinesie až v nasledujúcich dňoch. Čo vieme už teraz ?

Na juhu Rakúska došlo k stacionárnym búrkam

Stacionárne búrky, sú mimoriadne nebezpečné a to predovšetkým tým,  že v rovnakej oblasti sa neustále generujú nové a nové búrkové bunky. 

Tie sú nebezpečné najmä tým, že prinášajú na pomerne malé územie extrémne úhrny zrážok.

Spadlo cez 100 mm

To, koľko napadlo upresnia práve rakúski meteorológovia v nasledujúcich hodinách, no čo je zaujímavé je, že sieť automatických zrážkomerných staníc je oveľa redšia ako na Slovensku. Výrazné búrky zasiahla len stanica v oblasti Kitzeck, kde spadlo za 12 hodín 61,3 mm zrážok.

Údaje z juhu Grazu však hovoria, že tu namerali 60 mm len v priebehu 45 minút.

Je potrebné tak dáta zo zrážkomerných staníc skombinovať s radarovými meraniami. Z nich vyplýva, že na juhu Rakúska, južne od mesta Graz mohlo spadnúť cez 100 litrov na meter štvorcový.

Udreli tisícky bleskov

Detekcia bleskov Blitzortung zaznamenala extrémnu intenzitu bleskov. V Štajersku udreli tisícky bleskov na pomerne malej ploche. Jasne to dokumentuje rozloženie bleskových úderov.

Graz pod vodou

Voda v meste Graz spôsobila veľké škody. Zatopila mnoho pivníc, podchodov a garáži. Zaplavilo aj nákupné centrum Citypark vrátane podzemných garáží. 

V mestskej časti Grieskai voda podmyla základy niekoľkých budov. Úrady informovali, že minimálne pri jednej hrozí, že je statika vážne narušená a bude potrebné ju zbúrať.

Veľké problémy narobila voda aj farmárom. Na poliach voda doslova stála a väčšina z nich bude musieť zasiať opäť.