K arktickým mrazom sa pridá vietor

- P.M.
Novinka
K arktickým mrazom sa pridá vietor

Pripravujete sa na príchod mimoriadne studeného počasia ? Na naše územie dorazí už počas víkendu. Prvé chladné ráno bude v nedeľu, kedy teploty na našom území poklesnú na -8 až -15°C, no v dolinách a v kotlinách bude až do -23°C. Počas dňa bude len od -10 do -3°C.

Ešte chladnejšie bude v pondelok ráno. Ranné teploty sa budú pohybovať od -10 do -20°C, v dolinách a v kotlinách až do -26°C. Teploty však nebudú jediný problém. Ešte väčší problém totiž bude vietor.

Naše územie sa bude nachádzať v silnom severovýchodnom prúdení. Toto silnejšie prúdenie zosilnie na našom území vietor, ktorý môže v nárazoch dosahovať 10 až 15 m/s a to aj v najnižších polohách.

Čím silnejší vietor fúka, tým je nám na pocit chladnejšie a to obzvlášť pri silných mrazoch, ktoré sa blížia. 

Napríklad v Košiciach by v pondelok ráno malo byť okolo -17°C, pričom fúkať bude vietor s nárazmi 12 m/s. Vypočítaná pocitová teplota sa tak v Košiciach v pondelok ráno odhaduje na -30°C.

V Bratislave sa v pondelok ráno očakávajú teploty okolo -11°C a vietor s nárazmi do 8 m/s. Na pocit tak bude až -22°C.

Extrémnejšie podmienky zavládnu na našich horách, a tak si treba dať veľký pozor na omrzliny. Napríklad v našom najväčšom lyžiarskom stredisku sa na Chopku očakáva v pondelok ráno teplota na úrovni -30°C, pričom fúkať bude vietor s rýchlosťou 10 m/s. Pocitová teplota sa tak bude pohybovať až na úrovni okolo -45°C

Vývoj počasia vo Vašej obci si pozrite TU.