Kalamita na Orave. Nápor snehu už nezvládajú

- Oravská Lesná
Novinka

Na Orave majú snehu naozaj dosť. Snežilo tam počas stredy a aj počas včerajšieho dňa. V mnohých oblastiach leží 30 centimetrov čerstvého snehu, ktorý naviac vietor rozfukuje. V odľahlejších častiach vyššie položených dedín tak vznikajú mohutné záveje. „Momentálne máme v teréne tri ťažké mechanizmy, nakladač a nákladné auto na odvážanie snehu. Skutočne všetko, čo má ruky a nohy zdravé, sa snaží spriechodniť chodníky a sprejazdniť miestne komunikácie. Dúfam, že sa dobrovoľníci dočkajú aspoň toľko slov poďakovania, koľko výhražných a nechutných telefonátov sme si od rána vypočuli na obci.“ uviedla pre denník SME starostka obce Párnica.

Kalamitná situácia je aj v ďalších obciach ako napríklad Zázrivá, či Malatiná. Odhŕňacie mechanizmy nestíhajú dávať sneh preč z ciest, keďže ho vietor neustále navieva naspäť. Mnohé cesty sú buď neprejazdné, alebo prejazdné len v jednom pruhu. 

Kalamita panuje dokonca aj v najchladnejšej obci Oravská Lesná, kde sú ľudia na sneh zvyknutí. Najväčšie problémy robí opäť vietor. Ten zavieva príjazdové cesty, bočné ulice či dvory obytných domov. Viaceré časti dediny ostali odrezané od sveta. Mimoriadna situácia v obci trvá už od prvého decembra a sneženie naďalej neustáva. V obci leží celkovo viac ako 60 centimetrov snehu, no v nafúkaných závejoch presahuje výška aj 2 metre. 

Cestári, zamestnanci obcí ale aj dobrovoľníci lopatujú, odhŕňajú a frézujú celé dni a už sú vyčerpaní. Situácia by sa mala z pohľadu sneženia zlepšiť, no už dnes a zajtra udrú extrémne mrazy a na celej Orave budú zaznamenané arktické dni. Vietor začne ustávať až po víkende.

img
img
img
zdroj: nasaorava.sk, foto: Martin Pavelek