Katarína na ľade a Vianoce budú na blate ?

Novinka

Pranostiku na dnešný deň poznajú už aj malé deti. Ťažko však predvídať, aké budú, resp. aké bývali v minulosti Vianoce ak je Katarína slnečná a nie je ani na blate a ani na ľade. 

Na ľade síce bola len v noci, ale počas dnešného dňa sa teploty šplhajú nad bod mrazu a ľad tak nemá žiadnu šancu. V niektorých lokalitách sa ešte topí sneh z pondelňajšieho sneženia, avšak ani to, aké budú Vianoce, keď je Katarína na snehu, nám starí ľudia v pranostike nezanechali. 

V dnešnej dobe sa môžeme obrátiť na počítačové modely. Hneď však upozorňujeme že pravdepodobnosť toho, že dnešné predpovede sa naplnia nie sú príliš vysoké, ale keďže je dnes taký krásny slnečný deň a v počasí sa toho moc nedeje, tak sa pozrime na to, čo očakávajú niektoré ,,experimentálne,, predpovede.

O niečo serióznejšie môžeme brať dlhodobý klimatologický model, ktorý nám nepredpovedá počasie, ale snaží sa načrtnúť očakávané obdobie ako celok. December by mal byť podľa neho zrážkovo priemerný a teplotne slabo nadpriemerný.

Spomínané experimentálne predpovede sa tvária, že dokážu predpovedať počasie až do konca roka. To sa samozrejme nedá, ale aj tak. Na Štedrý deň očakávajú prechod frontálneho systému, konkrétne by malo ísť o studený front. Na Štedrý deň očakávajú zamračené a upršané počasie. Snežiť by malo len na horách a denné teploty by sa mali pohybovať od +5 do +10°C. V nasledujúcich dňoch, ako to už býva zvykom za studeným frontom, by sa malo ochladiť, ale vyčasiť.

Takéto predpovede sú samozrejme tak presné ako samotné pranostiky. Každopádne ak by to tak malo byť, tak tým, že tohtoročná Katarína je na severe prevažne na ľade alebo na snehu, tak Vianoce by mali byť upršané a na blate, čo tieto predpovede naznačujú.

Ako to bude v skutočnosti sa dozvieme až, keď väčšina z nás už bude mať vianočné darčeky nakúpené :-)