Koncom budúceho týždňa vyvrcholia Perzeidy

Novinka

Po víkendových búrkach nastáva v počasí kľud. Aj na našom území začne postupne prevládať tlaková výš a slnečné počasie. Meteorologickú ,,nudu,, však bude sprevádzať najsilnejší meteorický roj za posledných 7 rokov. Perzeidy sa vyskytujú každý rok od polovice júla. Ich frekvencia je bežne 80-100 za hodinu. Tento rok však bude v niečom výnimočný. Každých 7 rokov sa totiž opakuje situácia, kedy je týchto padajúcich hviezd vidno takmer dvakrát toľko.

Vrcholiť by mali koncom budúceho týždňa. Pozorovať ich však bude možné už aj koncom tohto týždňa. Vo štvrtok a piatok totiž očakávame jasnú až polojasnú oblohu. Začiatkom víkendu by však mal cez naše územie postupovať studený front, ktorý už pozorovanie prekazí. V noci zo stredy na štvrtok a zo štvrtka na piatok tak budú veľmi dobré podmienky pre ich pozorovanie. Prerušiť ich však na niektorých miestach môže hmla. Nočnú oblohu treba sledovať nad severným obzorom. Padajúce hviezdy budú vylietavať zo stredu medzi súhvezdiami Perzeus a Kasiopea do všetkých strán. Maximálnu frekvenciu dosiahnú v piatok a v sobotu, 12. až 13. augusta.

Prekážať nebude ani poloha a fáza Mesiaca. Ten zapadne v stredu o 20:30 a vo štvrtok o 21:00. V období 12. - 13. augusta bude vo fáze prvá štvrť a vidieť ho budeme v tvare písmena D. Mesiac však bude zapadať už neskôr. V noci z 11. na 12. zapadne približne o 0:30 a z 12. na 13. o 1:00. Podmienky budú vtedy najlepšie v druhej polovici noci, no o čosi horšie ich bude možné sledovať aj v polovici prvej.