Lavička, ktorá čistí vzduch viac ako malý les

Novinka

Londýn patrí medzi mestá s najznečistenejším vzduchom na svete. Vedci prišli s novým riešením, pomocou ktorého sa môžu špinavého vzduchu navždy zbaviť. 

Lavička, ktorá čistí vzduch viac ako malý les

Vedci a inžinieri z nemeckej spoločnosti Green City Solutions skonštruovali prevratnú lavičku, ktorá dokáže čistiť vzduch. Lavičku s názvom CityTree (v preklade mestský strom) predstavili od minulého roku už vo viac ako dvadsiatich mestách po svete vrátane Berlínu, Osla, Bruselu, Amsterdamu či Honkongu. Po novom sa lavička nachádza už aj v oblasti londýnskej mestskej časti Westminster. 

Lavička dokáže pomocou filtrov, rastlín a machov zbaviť okolitého znečisteného ovzdušia prachu, oxidu dusičitého a ozónu. Napriek svojim rozmerom dokáže taktiež monitorovať teplotu, kvalitu ovzdušia a kvalitu vody. 

Táto nová ,,smart" technológia dokáže vyčistiť vzduch rovnako ako 275 stromov a ročne odfiltruje až do 240 ton oxidu dusičitého (NO2). 

,,Neexistuje jednoduché riešenie pre zníženie emisií skleníkových plynov. Preto sa chceme učiť a vymýšľať nové technológie, ktoré by nám mohli dopomôcť," uviedol James Cooksey, riaditeľ Crown Estate. 

img
foto: Green City Solutions