Lavína vo Vysokých Tatrách si vyžiadala jednu obeť

- Ľ.F.
Novinka

Dnes okolo obeda spadla vo Vysokých Tatrách lavína. Tá zasiahla skupinu maďarských horolezcov. Jeden z nich prišiel o život. 

Lavína vo Vysokých Tatrách si vyžiadala jednu obeť

V obedňajších hodinách dňa 22.2.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre maďarských horolezcov vo Vysokých Tatrách. Tých strhla lavína pod Pfinnovou kopou v Malej Studenej doline.

Podľa dostupných informácií mala byť jedna osoba kriticky zasypaná. V Tatrách panovali veľmi zle poveternostné podmienky, snežilo a fúkal silný nárazový vietor. Záchranári HZS sa za pomoci snežných skútrov dostali do doliny, odkiaľ museli pokračovať pozemne. Medzitým sa podarilo skupine horolezcov zasypaného lokalizovať a vyhrabať spod nánosu lavíny, žiaľ nejavil známky života, preto okamžite bola zahájená laická resuscitácia.

Aj za pomoci dobrovoľných záchranárov HZS, ktorí vyrazili z Téryho chaty bol postihnutý transportovaný na chatu, kde sa pokračovalo v resuscitácií. Po konzultácii s lekárom bola asi po hodine a pol resuscitácia ukončená. V najbližších hodinách sa rozhodne o ďalšom postupe záchranárov HZS.

zdroj: HZS