Letné počasie ukončí studený front

Novinka

Počas dnešného večera začne cez naše územie od západu postupovať studený front, ktorý sa bude postupne vlniť. Už vo večerných hodinách očakávame na západe prehánky a búrky, ktoré však nebudú intenzívne. Front postupne počas zajtrajšieho dňa prinesie ochladenie a zrážky, ktoré by mali zasiahnuť najmä stredné a východné Slovensko. 

Studený vzduch k nám bude ,,zatekať" od severozápadu. Preto sa ochladí najskôr na Záhorí a v severnej polovici Slovenska. V týchto lokalitách budú maximálne denné teploty počas zajtrajšieho dňa najnižšie, od +14 do +18°C. V západnej polovici Podunajskej nížiny, v Banskobystrickom kraji a na severe východného Slovenska sa očakávajú maximálne teploty od +18 do +22°C. Na východe Podunajskej nížiny, na juhu Slovenska a v južnej časti východného Slovenska dosiahnu denné maximá od +22 do +28°C, tam dorazí chladný vzduch najneskôr. 

Do nedele sa dostane studený vzduch už nad celé naše územie. Maximálne denné teploty budú v závere týždňa dosahovať hodnoty len do +20°C, pričom na severe budú teploty výrazne nižšie, len okolo +13°C. K ochladeniu sa pridajú aj zrážky, ktoré budú intenzívne najmä na východe Slovenska, no pršať bude aj na strednom Slovensku (nie až tak výdatne). Najmenej zrážok sa očakáva na juhozápade územia, kde by mali byť naviac aj nepravidelne rozložené, naopak na východe by mali byť plošné.

Zatiaľ čo počas dnešného dňa boli teploty u nás približne 5 až 7°C nad dlhodobým priemerom, zajtra budú najmä na západnom a severnom Slovensku 4 až 8°C pod dlhodobým priemerom. Na západnom a severnom Slovensku sa oproti dnešnému dňu ochladí o 8 až 14°C, na juhu a východe približne o 3 až 7°C.

img
24-hodinová zmena teploty, platná pre zajtra 14:00 SELČ
img
Rozdiel očakávanej teploty od dlhodobého priemeru, dnes o 14:00 SELČ
img
Rozdiel očakávanej teploty od dlhodobého priemeru, zajtra o 14:00 SELČ