Má veľa snehu v Alpách vplyv na zmenšovanie ľadovcov ?

- P.M.
Novinka

Tohtoročná zima bola v Alpách rekordná a jedna z najvýraznejších. V niektorých oblastiach, najmä vo Švajčiarsku dokonca platil 5-lavínový stupeň. Napadli totiž metre nového snehu.

Má veľa snehu v Alpách vplyv na zmenšovanie ľadovcov ?

Začiatok tohtoročnej zimy priniesol do Álp rekordnú snehovú nádielku. V západnej časti Álp snežilo najvýdatnejšie za uplynulých 30 rokov. V oblasti francúzskeho mestečka Tignes napadlo za 36 hodín až 2 metre snehu. Problémy sa neskôr presunuli aj do Švajčiarska. Výška snehu sa v najvyšších polohách pohybovala túto zimu aj cez 4 metre. No má takáto vysoká snehová pokrývka, ktorá je ťažká vplyv na výšku ľadovcov ?

Podľa mnohých štúdii za zmenšovanie alpských ľadovcov môže hlavne globálne otepľovanie. Po dosiahnutí maxím počas Malej doby ľadovej sa ľadovce topia, pričom tempo sa zrýchlilo najmä v uplynulých rokoch. Na vplyv zmenšovania ľadovcov môže aj sneh.

Ak sneh padá na konci zimy alebo v jarných mesiacoch, tak to pre ľadovce nie je príliš dobré. Sneh totiž nestihne premrznúť na ľadovú hmotu a pomerne rýchlo sa skvapalňuje. Ak veľa snehu napadne na začiatku zimy, tak to je pre ľadovce priam vynikajúce. Snehová pokrývka sa zmršťuje, sadá a premŕza. Najhoršie však pre alpské ľadovce je jednoznačne teplé leto.