Maria dorazila na Portoriko

Novinka

Hurikán Maria ďalej brázdi vodami Karibiku. Momentálne sa stred, alebo aj oko hurikánu nachádza už veľmi blízko pobrežia Portorika. Maria naďalej javí extrémne nebezpečné sprievodné javy ako silný nárazový vietor a prívalové zrážky. Radar na Portoriku ukazuje z doplerovských meraní veľmi výrazné nárazy vetra, ktoré miestami dosahujú rýchlosť až 163 uzlov, čo je v prepočte približne 300 kilometrov za hodinu. 

Pri hurikánoch je najnebezpečnejší prechod oka hurikánu. V oku totiž panujú zostupné prúdy a len slabý vietor. Často krát sa aj zmenší oblačnosť a ľudia si už myslia, že hurikán prešiel. To najhoršie však ešte len príde. Na druhej strane oka totiž fúka ešte silnejší vietor a naviac fúka v opačnom smere ako ten na prednej strane oka. Oblasti, ktoré zažijú priamy zásah hurikánom a jeho oka zažívajú najextrémnejšie škody a bohužiaľ aj najväčšie strany na životoch. Práve veľmi dobre definované oko mieri priamo na Pobrežie Portorika a prehnať by sa malo takmer celou východnou časťou ostrova. 

Extrémne sú aj prívalové zrážky, ktoré môžu v oblasti Portorika vyvolať výrazné bleskové povodne a zosuvy pôdy. Hurikán zatiaľ dorazil len z polovice, no úhrny zrážok v hornatých oblastiach dosahujú podľa radarových odhadov už viac ako 25 palcov, čo je v prepočte viac ako 635 mm.

Nepriaznivé počasie bude aj na mori. V oblasti hurikánu sa očakávajú vlny s výškou 6 až 10 metrov.

Hurikán Maria dosahuje stále úroveň najsilnejšieho hurikánu 5. kategórie na Saffir-Simpsonovej stupnici. Hurikány s touto silou majú absolútne deštruktívne účinky a zanechávajú za sebou nevyčísliteľné škody. 

img
Doplerovské meranie rýchlosti vetra, zdroj: NEXRAD Station JUA
img
Radarová snímka hurikánu Maria, zdroj: NEXRAD Station JUA
img
Radarové odhady celkového množstva spadnutých zrážok, zdroj: NEXRAD Station JUA