Mieri k nám výrazné ochladenie

- Ľ.F.
Novinka

Zaujímavá situácia sa vyvíja pre nasledujúce sviatočné dni. Do konca pracovného týždňa nás čaká prevažne polooblačné až oblačné počasie a zároveň sa bude mierne otepľovať. Už počas víkendu sa však v oblasti Pobaltia bude prehlbovať výrazná tlaková níž, ktorá zapríčiní vpád studeného, arktického vzduchu ďaleko do strednej Európy.

Prvé ochladenie nás čaká už z piatku na sobotu, kedy poklesne teplota v hladine 850 hPa (cca 1500 m n.m.) z +4 až +8°C na -2 až +3°C. Zatiaľ čo v piatok sa bude teplota pohybovať od +11 do +17°C (na severe okolo +7°C) v sobotu to bude podstatne menej a maximá dosiahnu len +8 až +13°C, na severe bude len okolo +4°C. 

Mimoriadne chladný vzduch sa k nám začne dostávať v nedeľu večer. V oblasti Pobaltia sa počas nedele prehĺbi výrazná tlaková níž, po ktorej zadnej strane sa k nám začne vo večerných hodinách dostávať studená, arktická vzduchová hmota. Teplota  v hladine 850 hPa poklesne pod pod mrazu, na úroveň -8 až -5°C. V nedeľu sa v chladnom vzduchu bude cez naše územie presúvať aj studený front, ktorý prinesie početné zrážky na viaceré miesta Slovenska. Tie pretrvajú až do pondelka neskôr prejdu do formy prehánok.

Momentálne očakávame, že v nedeľu večer budú zrážky od 600 až 800 metrov nad morom v tuhom skupenstve. Sneženie očakávame aj v pondelok, kedy by sa mal studený vzduch dostať už nad celé naše územie, pričom vieme, že pri teplote v hladine 850 hPa na úrovni -5°C sa dá sneženie očakávať aj v nížinách. Hranica sneženia sa v pondelok bude pohybovať LEN na úrovni 200 až 400 m n.m. a snehové vločky sa tak môžu naozaj ukázať aj v nížinách. 

Teplota sa aj v nížinách bude v pondelok pohybovať nad nulou (+4 až +8°C, na severe okolo 2°C) a sneh sa tak bude ihneď topiť. Aj v prípade, že sa ojedinele môžu ukázať snehové vločky, v nížinách sa snehová pokrývka tvoriť nebude. Inak tomu bude v severných, vyššie položených okresoch.

Na Kysuciach, na Orave, na Liptove a na Spiši sa môže už v noci z nedele na pondelok vytvoriť súvislá snehová pokrývka s výškou snehu do 5 cm. Výraznejšie sneženie sa však vyskytne počas pondelku a utorku kedy hranica sneženia poklesne veľmi nízko. Do pondelku večera sa môže výška snehovej pokrývky na severe v polohách do 1000 metrov pohybovať na úrovni 10 cm, v utorok sa budú vyskytovať najmä snehové prehánky. Snežiť bude aj na horách, kde pripadne ďalších 30 až 50 cm čerstvého snehu.