Modely kalkulujú s návratom zimy a snehu

Novinka

Výpočty numerického modelu ECMWF doslova ,,strašia,,. Už 3 po sebe nasledujúce výstupy strašia po Veľkej noci mrazivým a veľmi zasneženým počasím. Aktuálny výstup modelu ECMWF po Veľkej noci očakáva, že od 18. do 20. apríla môže na severe, vrátane nižších polôh napadnúť až 50 cm snehu, pričom na horách môže pripadnúť až 80 cm nového snehu.

Treba však zdôrazniť, že tieto výstupy sú z dnešného pohľadu extrémne a málo pravdepodobné. Čoraz istejšie je však to, že po Veľkej noci nás čaká výrazné ochladenie, na čom sa zhoduje niekoľko modelov. 

Očakáva sa totiž, že nad Ukrajinou a neskôr východnou Európou sa bude nachádzať tlaková níž a po jej zadnej strane k nám bude prúdiť studený vzduch.

Práve blízkosť tlakovej níže nad Ukrajinou môže na sever priniesť výdatné snehové zrážky. S týmto počíta model ECMWF, ktorý pre sever a východ odhaduje 20 až 30 cm nového snehu. Na severe východného Slovenska by podľa prepočtov mohlo napadnúť až 50 cm a na horách ešte viac. Uvidíme, či sa predpovede modelu ECMWF naplnia. Z dnešného pohľadu je táto predpoveď, ktorá je na týždeň vopred pravdepodobná len na 30 %. Napriek tomu sú tak tieto numerické výstupy pomerne zaujímavé a ilustrujú, že atmosféra bude nasledujúce dni veľmi dynamická a premenlivá, čo je však v apríli celkom normálne. 

AKTUÁLNY POPIS očakávaného sneženie od 19. do 20.4. si prečítajte TU.

img
Očakávané rozloženie tlakových útvarov podľa modelu ECMWF
img
Očakávané rozloženie tlakových útvarov podľa modelu GFS