Modré jazerá v Antarktíde

- Antarktída - Ľ.F.
Novinka

Nezvyčajné modro sfarbené jazerá sa začínajú objavovať na východe Antarktídy. Celý ľadovec Langhovde je nimi posiaty. Nie je to v žiadnom prípade dobrá správa. Naopak, výskumy vedcov sú alarmujúce.

Nová satelitná štúdia denníka Geophysical Research Letters poukazuje na to, že jazerá sa začali objavovať v oblasti, ktorá je stále čiastočne považovaná za najchladnejšiu časť zemskej kryosféry (plochu na Zemi trvalo pokrytú ľadom alebo snehom). Jazerá sa začali objavovať už v roku 2000 pri kladných teplotách, no nešlo o nič výnimočné. V období 2012 až 2013 však táto oblasť Antarktídy zažila najsilnejšiu vlnu horúčav za posledné roky. 37 za sebou idúcich dní vtedy prekročila teplota hranicu 0°C. V tomto období sa objavilo najviac jazier a v súčastnosti je ich evidovaných už cez 8 000. Táto informácia je naozaj alarmujúca. Jazerá totiž pohlcujú viac slnečného žiarenia ako ľad, čím sa spustil "domino efekt". Jazerá ohrievajú danú oblasť, čím sa ešte viac zvyšuje topenie a tvorba ďalších jazier, ktoré opäť urýchlia proces topenia. 

Antarktída bola pritom považovaná za posledné miesto na Zemi, ktorého sa dotkne globálne otepľovanie spôsobené človekom. Tvorba týchto modrých jazier môže znamenať koniec pre východnú Antarktídu takú, akú ju poznáme.