Na Bali vybuchla sopka

Novinka

Sopka Mount Agung na indonézskom štáte Bali je čoraz aktívnejšia. Sopka už od roku 2016 vykazuje zvýšenú aktivitu a z oblasti Bali už bolo evakuovaných viac ako 25 000 ľudí. V posledných dňoch však jej erupcia naberá na intenzite. V sobotu večer vychrlila do ovzdušia oblak popolu a dymu vysoký asi 1500 metrov, no letovú prevádzku to nijakým spôsobom neovplyvnilo.

Počas včerajšieho dňa však došlo k vážnejšej erupcii, kedy sopka vychrlila popol do výšky 3000 až 4000 metrov. Popol prúdil veľkou rýchlosťou aj do okolitého ovzdušia rýchlosťou približne 18 kilometrov za hodinu, čím ohrozil aj leteckú dopravu. Vulkanologický ústav na Indonézii už vyhlásil červený, najvyšší stupeň nebezpečenstva pre letecký priestor, kvôli čomu už boli zrušené desiatky letov z letiska Ngurah Rai. 

Aj napriek komplikáciam v doprave sopka zatiaľ neohrozuje priamo obyvateľov ostrovu Bali. Stupeň nebezpečenstva tak zostal na úrovni 3, druhej najvyššej. Vulkanologický ústav takisto upozorňuje že 7-kilometrový okruh okolo sopky je uzavretý a nikomu sa neodporúča do oblasti vchádzať. 

Mount Agung

WATCH: A timelapse video of #MountAgung's eruption shot this morning from a small village close to the Mount Batur lookout.

(Video: Emilio Kuzma-Floyd, Photographer at Eyes of a Nomad, Co-Founder of The Institute of Code)

Posted by Channel NewsAsia on 25. november 2017