Na horách by mohlo napadnúť nad 50 cm

Novinka

Numerické modely prinášajú uplynulé hodiny pomerne zaujímavé výstupy. Dnes počasie na našom území ovplyvní tlaková níž, ktorej stred sa bude nachádzať nad Maďarskom. S ňou súvisiace zrážkové pole dnes prinesie intenzívne zrážky na mnohé miesta nášho územia. 

Nad nadmorskou výškou 700 m n.m., na severe však už aj od 400 m n.m. bude snežiť. Numerické modely sa zhodujú, že najintenzívnejšie zrážky sa dnes vyskytnú na západe východného Slovenska v oblasti Gemeru a Spiša. Spadnúť by mohlo 30 až 50 mm zrážok. Na horách by sa však malo jednať o zrážky snehové a tu to začína byť zaujímavé. Ako model WRF, tak model GFS očakávajú, že v strediskách na Spiši a Gemeri ako sú Plejsy, či Malá Lučivná môže do zajtra spadnúť až 50 cm čerstvého snehu.

Pre východnú časť Vysokých Tatier však modely simulujú, že napadnúť by mohlo ojedinele 80 až 100 cm snehu, čo sú už mimoriadne extrémne úhrny. 

Očakávame, že na východných návetriach hôr skutočne napadne najvyššie množstvo snehu, no výstupy numerických modelov sú zatiaľ v extrémnych úrovniach. Skôr očakávame, že v týchto oblastiach napadne od 30 do 50 cm snehu. Oblasť Jasnej, kde sa stále lyžuje a cez víkend sa spustia ďalšie vleky a lanovky môže obdržať 20 cm čerstvého snehu. 

img
Očakávaná výška nového snehu, zdroj: snow-forecast
img
Vysoké hodnoty novej snehovej pokrývky očakáva aj model WRF