Na juhovýchode vyhlásili kalamitu

- Kráľovský Chlmec
Novinka

Pre silný vietor je niekoľko stoviek domácností bez dodávok elektrickej energie. Situáciu komplikuje aj silný vietor, pre ktorý sa na cestách tvoria snehové jazyky a záveje.

Na juhovýchode vyhlásili kalamitu
foto: TASR

Pre oblasť Kráľovský Chlmec a okolie v Trebišovskom okrese vyhlásili cestári prvý kalamitný stupeň. Vznikajú tam snehové jazyky a záveje. TASR o tom informovala prevádzková námestníčka Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zuzana Fejesová.

Podľa jej slov tam nasnežilo viac ako v ostatných častiach kraja. "Máme tam už aj uzatvorenú cestu medzi Veľkým a Malým Horešom, nakoľko tam máme toľko snehu, žeby tam autá uviazli," uviedla. Problémy sú tiež medzi Kráľovským Chlmcom a Stredou nad Bodrogom, ale aj okolo obcí Malé a Veľké Trakany či Dobrá a Biel.

Podobná situácia je aj pri obci Malčice v časti Hradištská Moľva v Michalovskom okrese."Tam bolo tiež vyše metra snehu na ceste, ale náš sypač to ešte vedel preraziť, takže je to spriechodnené," zdôraznila. S vetrom a snehovými jazykmi treba podľa Fejesovej rátať aj medzi Michalovcami a Sečovcami a tiež v okolí. "Nie je to neprejazdné, udržiavame situáciu tým, že sypač chodí cyklicky na ten úsek," poznamenala. V tejto súvislosti spomenula ešte časť Oborín – Kucany.

"Okolo Slanca (okres Košice okolie) sa stále tvoria jazyky a menšie záveje," spomenula aj Dobšinský kopec, ktorý však podľa nej nie je kritický. Situácia v ostatných oblastiach kraja sa, ako uviedla, upokojila.

 

Nepriaznivé počasie na východe Slovenska komplikuje aj dodávky elektrickej energie.

V nedeľu k 15.00 h eviduje Východoslovenská distribučná (VSD) na svojom vymedzenom území približne 1250 odberných miest bez elektriny. "Ide o lokality Muráň, Nová Sedlica (okres Snina) a Gočaltovo (okres Rožňava). Obnovenie distribúcie elektriny sťažuje najmä silný vietor a neprejazdné cesty," informovala TASR Andrea Vlková z VSD.