Na juhozápade panuje extrémne sucho

Novinka

Juhozápad Slovenska sa tento rok mimoriadne "vyhýba" zrážkovej činnosti. V oblasti panuje extrémne sucho, čo sa už začína prejavovať. Lokálne deficity zrážok siahajú už do poriadnych extrémov, napríklad v Bratislave na Letisku chýba už viac ako 150 milimetrov zrážok.

Extrémny deficit zrážok sa začína prejavovať na vegetácii. Pôda je veľmi suchá a tráva v okolí Bratislavy či Trnavy je sfarbená skôr do žlta ako do zelena. Riziko požiarov každým dňom narastá, čoho dôkazom je aj momentálna situácia.

Počas včerajšieho dňa vypukol požiar na obilnom poli neďaleko obce Voderady, južne od Trnavy. Dym z požiaru obmedzoval aj diaľnicu D1, kde bola miestami nulová viditeľnosť.

Rozsiahly požiar likvidujú hasiči moemntálne aj v oblasti Záhoria. ,,Viac ako 130 profesionálnych a dobrovoľných hasičov stále zasahuje pri rozsiahlom požiari lesa medzi k. o. Jakubov a Láb, okres Malacky. Požiar sa podarilo lokalizovať dnes - tesne pred siedmou hodinou ráno. Hasiči zasahujú v 3 zásahových úsekoch, situáciu však komplikuje silný vietor. Pri udalosti zasahujú hasiči z Bratislavského, Trnavského, Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja z takmer 30 hasičských staníc a dobrovoľní hasiči z niekoľkých obcí Trnavského kraja. Požiar sa momentálne snaží zlikvidovať 133 hasičov so 70 ks hasičskej techniky a vrtuľník Letky MV SR." informovalo Prezídium Hasičského a záchranného zboru na svojej Facebookovej stránke. Situáciu naďalej komplikuje silný nárazový vietor, ktorý by však postupne mal ustávať. 

Požiar na Záhorí

AUTENTICKÉ VIDEO: OBROVSKÝ POŽIAR NA ZÁHORÍ

Video od ministra vnútra Roberta Kaliňáka zobrazuje situáciu na Záhorí, kde požiar zasiahol 300 hektárov lesa. Aj v týchto chvíľach je na mieste viac ako 130 profesionálnych a dobrovoľných hasičov, 70 ks hasičskej techniky a vrtuľník Letky MV SR.

Sledujte pre viac info Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Posted by Polícia Slovenskej republiky on 29. jún 2017

img
Deficit zrážok v Bratislave je na úrovni viac ako 160 mm a stále rastie, zdroj: SHMÚ
img
Na Záhorí a juhozápade územia panuje výnimočné až extrémne sucho, zdroj: Intersucho.cz
img
Tráva je v Bratislave už žltá, foto: iMeteo.sk