Na severe je aktuálne cez +20°C. Juh hlási až +23°C

Novinka

Počasie dnes nie je len slnečné, ale ja veterné a nadpriemerne teplé. Vzostupu teplôt napomáha aj takzvaný fénovy efekt.

Na severe je aktuálne cez +20°C. Juh hlási až +23°C

Na Slovensku dnes prevláda slnečné a teplé počasie. Dôvodom je prílev teplého vzduchu od juhu, ktorý sa prejavuje na celom území. Teploty vystúpili nad +20°C dokonca aj na severe Slovenska, kde je však hlavným dôvodom teplého počasia vietor. Vlhkejší vzduch totiž prepadáva cez hory a postupne sa vysušuje, následne sa pri zostupe ohrieva. Tento jav sa nazýva aj fénový efekt. 

Fénový efekt nemusí byť hneď pozorovateľný. Zvyčajne k nemu dochádza, keď sa na náveternej strane vyskytuje oblačnosť či zrážky, no na záveternej strane prevláda slnečné počasie. Vyskytnúť sa môže aj pri slnečnom počasí. Pozorovať ho môžeme na krivke vlhkosti vzduchu. Suchý, padavý vietor má relatívne nízku vlhkosť a vieme ho tak detegovať. 

Silný vietor momentálne fúka na viacerých miestach západného a severného Slovenska a takisto na horách. Rozdiel medzi najnižšou a najvyššou teplotou na Slovensku je tak veľmi malý a dôvodom je práve vietor, fénový efekt a teplý vzduch, ktorý kvôli silnejšiemu vetru prenikol na celé územie.

Relatívne vyrovnané teploty je možné pozorovať aj na teplotnej mape.