Na západe sa vyskytla supercela

- Diakovce
Novinka

Západným Slovenskom postúpili mimoriadne silné búrky. Tie mali supercelárne črty. Jedna sa vyskytla v oblasti Záhoria. Ešte však nie je celkom jednoznačná. Potvrdená supercela sa však vyskytla v okrese Šaľa a Nové Zámky. Jej rotácia bola jasná na radare a hlásenia z oblasti naznačujú, že skutočne išlo o supercelárnu búrku.

Pre pripomenutie supercela je typ konvektívnej búrky, ktorá je tvorená jednou dominantnou mohutnou konvektívnou bunkou.  Časť búrka rotuje okolo svojej vertikálnej osi, najmä v oblasti silného vzostupného prúdu. Táto rotujúca oblasť v búrkovej bunke sa označuje ako tzv. mezocyklóna a dosahuje priemer v jednotkách km. Práve v súvislosti s výskytom superciel dochádza k vzniku najničivejších tornád na americkom stredozápade.

Na radere supercelu môžeme identifikovať ako bunku, ktorá sa často pohybuje iným smerom ako zvyšné búrky a je príznačná aj tým, že na radare vidieť jej otáčanie. 

Výrazné búrky dnes zasiahli aj Trnavu a priniesli predovšetkým prívalové zrážky:

Výrazná búrka postupovala potom ďalej nad Galantu a smerom k juhovýchodu až k Maďarsku:

Detekcia bleskov na našom území zaznamenala už viac než 10 000 bleskov. V nasledujúcich hodinách sa slabšie búrky môžu ešte objaviť na západnom Slovensku, ale pozornosť treba sústrediť najmä nad stredné a východné Slovensko. Práve tu sa vyskytnú ďalšie vlny búrok.

img
V okolí Diakoviec padali aj krúpy, foto: meteoinfo.sk
img
Pohľad na búrku nad D1, foto: Nina Antaličová