Na zemský povrch spadne čínska družica

Novinka

V závere marca a začiatkom apríla sa očakáva pád čínskej družice Tiangong-1 Space Lab na zemský povrch. To kde spadnú jej pozostatky je zatiaľ otázne. 

Na zemský povrch spadne čínska družica

Stanica Tiangong-1 sa v roku 2011 stala prvou čínskou vesmírnou stanicou na obežnej dráhe Zeme. Jej misiou bolo testovať technológie, ktoré budú použité na novej stanici, ktorú plánujú vypustiť v roku 2020. Pred viac ako dvomi rokmi sa stanica stala neovládateľnou a začala padať k zemskému povrchu. 

Keďže stanica obieha okolo Zeme určitou rýchlosťou ktorá neustále klesá, postupne zhorí v atmosfére. Kvôli svojej veľkosti sa však neočakáva, že stanica sa v atmosfére vyparí celá. 

Očakáva sa, že stanica spadne na zemský povrch niekedy medzi 30. marcom a 2. aprílom, pričom pravdepodobne spadnú nezhorené časti do oceánu. Existuje však šanca, že úlomky zo satelitu zasiahnu aj obývané oblasti. 

Satelit by mal spadnúť niekde medzi 43° severnej a 43° južnej zemepisnej šírky. Znamená to, že Slovensko úlomky zasiahnuť nemôžu, no ohrozené sú najmä štáty krajného juhu Európy ako Španielsko, Portugalsko, Taliansko a časti južného Balkánu.

img
Pravdepodobnosť a rozsah územia potenciálneho dopadu satelitu, zdroj: ESA