Nad Európou sa objavil rádioaktívny mrak

Novinka
Nad Európou sa objavil rádioaktívny mrak

Nad Európou sa v posledných týždňoch pohybuje oblak rádioaktívneho znečistenia. Informoval o tom francúzsky inštitút pre ochranu pred radiáciou IRSN, podľa ktorého je príčinou zrejme nehoda v niektorom z jadrových zariadení v Rusku alebo v Kazachstane, ku ktorej pravdepodobne došlo na konci septembra. Haváriu jadrového reaktora ale francúzski odborníci vylučujú a znečistenia podľa nich nemá negatívny vplyv na ľudské zdravie, napísal britský denník The Guardian.

Presnú lokalitu, kde oblak vznikol, sa inštitútu určiť nepodarilo. Podľa meteorologických modelov však odhaduje, že sa jedná o pásmo južne od Uralu, respektíve o oblasť medzi týmto pohorím a riekou Volgou.

Francúzsky inštitút tvrdí, že príčinou kontaminácie je zrejme nehoda v továrni na spracovanie rádioaktívneho paliva alebo v centre pre nukleárnu medicínu v Rusku alebo v Kazachstane.

Ruské úrady pritom podľa šéfa IRSN Jeana-Marca Peresa uviedli, že žiadnu nehodou v týchto zariadeniach na svojom území nezaznamenali. Kazachstan informácie zatiaľ nekomentoval.

IRSN spoločne s niekoľkými ďalšími európskymi centrami pre jadrovú bezpečnosť nameral v ovzduší vyššiu mieru ruténia 106, teda prvku, ktorý sa prirodzene v ovzduší nevyskytuje a je najmä výsledkom štiepenia atómov v jadrovom reaktore. Haváriu reaktora však stredisko vylúčilo, tá by totiž viedla ku kontaminácii aj inými látkami.