Nasledujúce dni budú teplotne nadpriemerné

Novinka

Počas nasledujúcich dní nás očakávajú v porovnaní s dlhodobým priemerom teplotne nadpriemerné dni. Teploty budú vyššie ako býva zvykom no napriek tomu nebude slnečno. Dôvodom bude postavenie tlakových útvarov. Zatiaľ čo nad Talianskom sa bude udržiavať tlaková níž (ktorá prinesie výdatne sneženie do Álp), nad oblasťou východného Ruska sa bude udržiavať tlaková výš. Medzi týmito dvoma útvarmi k nám bude od juhu prevládať teplé a vlhké prúdenie, ktoré prinesie aj mnoho oblačnosti.

Oblačnosť bude vo väčšine nízka a tvoriť sa budú ranné hmly, ktoré môžu aj s nízkou oblačnosťou pretrvať po celý deň. V sobotu očakávame ešte prevažne jasné počasie, s rannými hmlami, ktoré sa môžu udržať po celý deň. V nedeľu už očakávame prevažne zamračené, na východe ešte polooblačné počasie. Popoludní sa na západe môžu vyskytnúť aj prehánky alebo slabý dážď. Začiatok týždňa bude pokračovať v nastolenom trende. Keďže v rozostavení tlakových útvarov sa neočakáva žiadna zmena, naďalej bude oblačno až zamračené, s početnými rannými hmlami. 

Zmena v počasí sa očakáva v závere nasledujúceho týždňa, kedy sa tlaková níž nad Stredozemným morom začne vypĺňať a naše územie sa opäť začne dostávať do chladnejšieho, severozápadného prúdenia. 

img
Priemerná teplotná anomália počas najbližších 5 dní, zdroj: Climatereanalyzer.com
img
Synoptická situácia počas 6.11., zdroj: CHMI