Našu oblasť dnes zasiahnu silné búrky

Novinka

V našej oblasti dochádza k pomerne zaujímavej situácii. Medzi prehlbujúcou sa oblasťou nižšieho tlaku nad Alpami a tlakovou výšou so stredom nad juhovýchodnou Európou sa dnes naša oblasť dostane do nezvykle silného a teplého južného prúdenia. Toto prúdenie sa postará o vysoké teploty na našom území a to aj nasledujúcu noc, kedy v dolinách môže dôjsť k fénovému efektu a môže sa vyskytnúť prvá tropická noc. To znamená noc, pri ktorej nemusia teploty poklesnúť pod hranicu +20°C.

Oveľa zaujímavejšia je však očakávaná búrková situácia počas dnešného dňa, večera a noci.

Počas štvrtka bude dochádzať v Alpách, v Rakúsku, v Česku a v ďalšom okolí k vysokej labilizácii vzduchu. Aktuálne numerické výstupy očakávajú pomerne vysoké hodnoty CAPE a to až do 1500 J/Kg, pri výraznej dynamike. Strih vetra sa očakáva až na úrovni 40 m/s. Počas dňa sa tak v Alpách očakáva iniciácia búrok, ktoré sa budú vďaka dynamike rýchlo formovať do multicelárnej a supercelárnej štruktúry.

Očakáva sa, že môže tak vzniknúť niekoľko silnejších búrkových buniek, ktorých postup bude smerom k severovýchodu. Počas večerných hodín sa príchod silných búrok očakáva nad Rakúsko a Českú republikou. Búrky by mohli priniesť veľmi nebezpečné sprievodné javy a vzhľadom na výrazné parametre môže dôjsť až k tvorbe tornáda. 

Vo večerných hodinách sa však očakáva možná iniciácia aj na juhovýchode Rakúska a západe Maďarska. Búrky by počas večera mohli doraziť nad západné Slovensko a mohli by priniesť prudké prívalové zrážky, silný nárazový vietor a aj krúpy. Počas noci by sa búrky mali ďalej rozširovať nad naše územie.

Situácia na dnešný deň je tak pomerne zaujímavá a pravdepodobne nás čaká najzaujímavejšia búrková situácia tohto roka. Dnes situáciu a vývoj silných búrok v našej oblasti budeme priebežne sledovať a o všetkom Vás informovať. 

Detailnejšie informácie o búrkach vo Vašej oblasti nájdete TU.

TIP: O dynamike búrok sa môžete dozvedieť viac v našom článku.