Návod ako pozorovať polárnu žiaru

- Ľ.F.
Novinka

Pre najlepšie pozorovacie podmienky by sme si mali v prvom rade nájsť miesto bez svetelného znečistenia, s voľným výhľadom na severný obzor. Svetelné znečistenie vo vašom okolí si môžete vyhľadať na tejto webovej stránke: Pokiaľ nie ste ďaleko na severe, tak netreba očakávať polárnu žiaru ako na fotkách. Polárna žiara sa bude javiť ako neobvykle sfarbená žiara nad severným obzorom.

Svetelné znečistenie SLOVENSKA podľa senzoru VIIRS na polárnej družici Suomi-NPP

Dôležité je prispôsobiť oči tme. Pri presune na miesto pozorovania sa neodporúča používať žiadne zariadenie, ktoré vyžaruje biele svetlo. Namiesto toho sa odporúča použiť červené svetlo, ktoré má veľkú vlnovú dĺžku, najbližšiu infračervenému žiareniu. Po krátkom čase sa oko prispôsobí tme dostatočne na to, aby červené svetlo úplne postačilo. Za žiadnych okolností nesmiete pozerať na mobil / tablet. Tie dokážu úplne pokaziť "nočné videnie", ktoré si oko postupom času "vybudovalo". Čas za ktorý sa oko úplne prispôsobí tme je zhruba 30 až 60 minút, preto to za to nestojí. Pokiaľ sa však nutne musíte pozrieť na mobil / tablet, odporúča sa stiahnuť aplikácie na dodatočné zníženie jasu a nastaviť minimálny jas zariadenia ešte pred odchodom.

Vyššie uvedené kroky sú veľmi dôležité a podstatné. Človek, ktorý stojí vedľa Vás a pozerá do mobilu nemusí vidieť nič, zatiaľ čo Vy by ste videli aj tú najslabšiu polárnu žiaru.