Obrovská trhlina v Keni. Láme sa Afrika na dve časti ?

- Keňa
Novinka

Na niekoľkých kilometroch sa nedávno vytvorila v Keni obrovská prasklina. Vedci sa snažia prísť na dôvod, čo túto prasklinu mohlo spôsobiť. 

Obrovská trhlina v Keni. Láme sa Afrika na dve časti ?
Oblasťou sa šíri trhlina, foto: DailyNation

Trhlina, ktorá sa ešte aj teraz stále rozširuje i keď jej rozširovanie sa v uplynulých dňoch spomalilo spôsobila aj zrútenie časti diaľnice medzi Nairobi a Narokom.

Niekoľko dní sa šírili informácie, že obrovskú trhlinu v Keni spôsobuje tektonický zlom, ktorý prechádza danou oblasťou. Ten by mohol rozdeliť Keňu na dve časti, no seizmológovia toto razante vylučujú.

Podľa nich to totiž vyvracia štruktúra praskliny. Obe hrany si totiž navzájom nezodpovedajú a medzera je diskontinuálna. Pozornosť upriamili na nedávnu vlnu intenzívnych dažďov.

Tá mala spôsobiť rozsiahlu pôdnu eróziu. Oblasť totiž sužovali prudké dažde a povodne. Masa vody pravdepodobne vymyla hlboké vrstvy pôdy, kde sa nachádza sopečný popol. Následkom toho vznikla erózia a pôda sa prepadla. 

Vedci varujú pred ďalším rozširovaním trhliny. Podľa meteorológov by Keňu mali dažde sužovať ďalšie minimálne dva mesiace.