Obrovské požiare zúria v Kalifornii

Novinka

Severnú Kaliforniu sužujú mimoriadne silné požiare, ktoré v regióne nemajú obdobu. S požiarmi bojuje momentálne viac ako tisícka hasičov z celej Kalifornie. Požiare vypukli ešte v nedeľu večer a pravdepodobne boli úmyselne založené. Najväčšie požiare vypukli v krajoch Sonoma, Napa a Medocino.

Oheň si podľa informácii Asociated Press (AP) vyžiadal 15 obetí a viac ako 20 000 ľudí muselo byť evakuovaných v krátkom časovom úseku. Medzi obete patrí aj manželský pár z Napa County. 100-ročný Charles Rippey a jeho 98-ročná manželka Sara prišli o život po tom, čo plamene zachvátili ich dom bez varovania. Požiare zničili už 400 kilometrov štvorcových vrátane slávnych kalifornských vinárenských oblastí. Prezident Donald Trump vyhlásil pre postihnuté oblasti stav núdze.

Požiarom napomáha suché a veterné počasie s vysokými teplotami. Na severe Kalifornie fúkal počas včerajšieho dňa silný vietor, s priemernou rýchlosťou okolo 80 km/h. Oblak prachu z požiarov na severe sa vplyvom prúdenia dostal nad Južnú Kaliforniu, kde prach padal na zem. Prach poletoval napríklad aj v Disneylande, v meste Anaheim. 

Požiare by sa mali zmierniť v druhej polovici pracovného týždňa, kedy sa očakáva chladnejšie a daždivé počasie. Už počas víkendu sa však situácia opäť dramaticky zhorší. Teploty pôjdu výrazne nahor a očakáva sa séria suchých dní. 

NOAA GOES-16 Satellite Imagery of California Fires - Oct....

NOAA's #GOES16 satellite shows #wildfires (in Geo & Natural Fire Color) raging in parts of #California yesterday.

The fire temperature RGB imagery is created with Advanced Baseline Imager bands 7, 6, and 5 (shortwave and near infrared bands), which are used to detect hot spots. As seen here, the active hot spots show up as red, yellow, and white as the fires grow increasingly hotter.

The experimental geocolor enhancement displays geostationary satellite data in different ways depending on whether it is day or night. In daytime imagery, shown for the majority of this video, land and shallow-water features appear as they do in true-color imagery. In nighttime imagery, shown at the very end of this loop, liquid water clouds appear in shades of blue, ice clouds are grayish-white, water looks black, and land appears gray.
To make this animation, these two types of imagery were combined, with the fire temperature imagery made partially transparent and placed over the geocolor, so both the fire's hot spots and smoke plume would be visible.

This animation appears courtesy of our partners at the Cooperative Institute for Research in the Atmosphere (CIRA). To see more animations, visit our image gallery at goo.gl/s3uCtg.

Posted by NOAA Satellite and Information Service on 10. október 2017

Davvero terribile la situazione degli #incendi in #California con 100vittime almeno e oltre 20mila persone evacuate
video da AccuWeather Rete Meteo Amatori

Posted by Rete Meteo Amatori on 10. október 2017
img
Škody po požiari na severe Kalifornie, foto: CNN
img
Prach a dym z požiarov v blízkosti Disneylandu, foto: juniorolivas
img
Letecký záber na požiare pri meste Anaheim, foto: @RICKatFOX