Okolo Jadranu to vrie. U nás búrky nečakajte

Novinka

Na našom území dnes prevláda oblačné počasie. Menej oblačnosti je len na juhu Slovenska, kde je aj teplo, miestami cez +17°C. Zrážky sa vyskytujú len ojedinele a to najmä na východe Slovenska. Iná situácia však v štátoch okolo Jadranu. V hornatých oblastiach Balkánskeho polostrova a v oblasti talianskych Apenín sa začala výrazná tvorba kopovitej oblačnosti.

Na mnohých miestach sa vyskytujú búrky z tepla, ktoré sa rýchlo tvoria ale relatívne rýchlo aj zanikajú. Intenzívnejšie búrky sa však dnes večer očakávajú v Taliansku na východe Pádskej nížiny a taktiež na severe Dadranského mora, v Benátskom zálive. Búrky by tam mali byť sprevádzané aj silnejšími prejavmi ako sú intenzívne prívalové zrážky a silné krupobitie. Výraznejšia búrková aktivita prevláda v severných častiach Apenín, juhozápadne od nížiny. Búrky sú tam už teraz sprevádzané výraznou bleskovou aktivitou a prívalovými zrážkami. 

Búrky sa na našom území tak skoro neočakávajú. Modely predpovedajú nulovú alebo len veľmi malú instabilitu minimálne počas najbližších piatich dní. 

img
Detekcia bleskov siete Blitzortung
img
Predpoveď ESTOFEXU na dnešný deň