Onedlho udrú intenzívne búrky

Novinka

Už o pár hodín sa očakávajú na našom území silné búrky. Dopoludnia sa slabšie búrky vyskytli juhozápadne od nášho územia. Cez západ Slovenska sa neskôr presúvalo nesúvislé pásmo prehánok a občasného dažďa. Ranná oblačnosť zabránila prehrievaniu vzduchu v tejto oblasti. Intenzívne búrky sa preto na krajnom západe neočakávajú, napriek tomu však nejaké búrky môžu vzniknúť.

Iná situácia je momentálne v oblasti stredného a východného Slovenska. Stredné Slovensko malo dopoludnia prevažne polojasnú oblohu, momentálne je tam oblačno. Na východe je jasno až polojasno. Práve v týchto oblastiach sa očakávajú intenzívne búrky, ktoré môžu doraziť v neskorších popoludňajších hodinách a večer.

Búrky sa budú tvoriť v mimoriadne vlhkom vzduchu, preto bude ich hlavným sprievodným javom prívalový dážď. Pri búrkach môžu byť zaznamenané veľmi vysoké úhrny zrážok, cca od 20 do 40 mm v priebehu krátkeho času. Ojedinele však môže napršať aj viac ako 40 mm. Búrky môžu byť ďalej sprevádzané silným nárazovým vetrom a ojedinele aj silným krupobitím.

Búrky budú vznikať najskôr v južných oblastiach a postupovať budú ďalej na sever až severovýchod. 

img
Očakávaný výskyt búrok
img
Očakávaný úhrn zrážok za dnešný deň, zdroj: Kachelmann, švajčiarsky model