Ophelia dnes postúpi nad Škandináviu

- Fastnet Rock
Novinka
Ophelia dnes postúpi nad Škandináviu

Ex hurikán Ophelia, ktorý sa transformoval do post-tropickej cyklóny má aktuálne svoj stred nad severným Škótskom. Stred tejto rozsiahlej tlakovej níže sa počas dnešného dňa presunie cez Severné more nad Nórsko, kde sa táto tlaková níž začne vypĺňať.

To najhoršie majú Britské ostrovy za sebou. Hurikán Ophelia si tak celkovo vyžiadala 3 obete. V noci bolo ešte zhruba 300 000 obyvateľov Írska bez dodávok elektrickej energie. Dnes zostane zatvorená ešte väčšina zo škôl a počas dnešného dňa tak budú pokračovať mnohé odpratávacie a čistiace práce. Po Írsku je popadaných mnoho stromov, strhnutých striech a niekoľko zaplavených oblastí na pobreží.

Írski meteorológovia informovali, že Írsko má za sebou najhorší vietor za uplynulých 50 rokov. Maximálne nárazy vetra dosiahla Ophelia na majáku Fastnet Rock, kde zaznamenali silu o rýchlosti 191 km/h. 

Neoficiálne však Veľká Británia zaznamenala ešte silnejšie poryvy. Včera sme informovali, že v mestečku Minerstown bol zaznamenaný náraz o sile 211 km/h. Stanica však nie je prevádzkovaná národnou meteorologickou službou Met Office, a tak táto rekordná hodnota nebude do záznamov uvedená.