Orkán Herwart zaútočí aj na Slovensko

Novinka

Je vysoko pravdepodobné, že sa v priebehu zajtrajšieho dňa (nedeľa 29. 10.) začne v stredoeurópskych médiách významne skloňovať meno Herwart, informoval na svojom webe ČHMÚ

Takto bola nemeckou meteorologickou službou (konkrétne inštitútom meteorológie pri univerzite v Berlíne) pomenovaná tlaková níž, ktorá vznikla v nočných hodinách na frontálnej vlne pri Islande (obr.1).

Tlaková níž Herwart bude postupovať v nasledujúcich hodinách po predpokladanej dráhe cez južnú Škandináviu, Baltské more, Poľsko a Litvu ďalej k juhovýchodu.

Výrazný tlakový gradient medzi touto nížou a tlakovou výškou Vera so stredom južne od Britských ostrovov bude príčinou silného severozápadného prúdenia vzduchu a teda veľmi silného vetra v oblasti strednej Európy.


V súčasnej chvíli dochádza na našom území k postupnému zosilňovaniu vetra. Vietor bude v priebehu nočných a dopoludňajších hodín ďalej zosilňovať. 


Očakávané priemerné rýchlosti a nárazy vetra sú porovnateľné s dvoma doteraz najsilnejšími veternými búrkami 21.storočia na našom území, ktorými bol orkán Kyrill (18.-19.1.2007) a víchrica Emma (1.-2.3.2008) Nižšie nájdete vtedy namerané údaje (obr. 2).


Je preto treba očakávať, že zajtrajšia búrka Herwart spôsobí extrémne škody v mnohých európskych krajinách.