Ozónová vrstva sa naďalej ztenšuje

Novinka

Ozónová vrstva sa podľa najnovšej štúdie publikovanej v žurnáli Atmospheric Chemistry and Physics naďalej stenčuje. Stenčovanie vrstvy prebieha v nižšej stratosfére vo viac obývaných oblastiach Zeme.

Táto správa je prekvapujúca, keďže len nedávno bola vydaná štúdia, v ktorej sa vedcom podarilo dokázať, že ozónová diera nad Antarktídou sa postupne ,,hojí". Dôvodom bolo zakázanie chlorofluorokarbónov v roku 1985, ktoré sa nachádzali v dezodorantoch a rôznych sprejoch a výraznou mierou sa podieľali na ničení ozónovej vrstvy. Ozónová vrstva sa od roku 1980 každoročne výrazne zmenšovala, no od zakázania tejto látky sa ozón na póloch začal obnovovať. To isté však zrejme neplatí pre husto osídlené oblasti. Veľkosť ozónovej diery nad pólmi sa od roku 1985 zmenšila z 20 miliónov štvorcových kilometrov na 16 miliónov kilometrov štvorcových. 

Ozónová vrstva sa stenčuje v oblastiach od 60° severnej zemepisnej šírky po 60° južnej zemepisnej šírky, teda v oblastiach, kde žije väčšina populácia zeme. Dôvodom budú zrejme opäť nejaké častice, ktoré sú produkované človekom a spôsobujú tak reakciu, pri ktorej sa z molekúl ozónu vytvárajú molekuly kyslíka. Je to zlá správa pre vśetok život na Zemi, pre oceánske ekosystémy ale aj pre zdravie ľudí. Tenšia vrstva totiž prepustí viacej UV žiarenia, ktoré je v porovnaní s pólmi výrazne silnejšie. 

img
zdroj: IFL Science