Perzeidy dnes dosiahnu maximálnu intenzitu. Sledujte ich

- P.M.
Novinka

Teplé až tropické noci nám kradnú nielen energiu, ale i spánok. Ak ich nechcete márnivo premrhať, vybehnite von hoci aj v plavkách. Nad našimi hlavami práve vrcholí roj Perzeíd.

Perzeidy dnes dosiahnu maximálnu intenzitu. Sledujte ich
zdroj: TASR, teraz.sk

Perzeidy zvykneme nazývaj aj ako slzičky svätého VavrincaToto pomenovanie má zaujímavé historické korene, ktoré siahajú až do obdobia Rímskej ríše. Svätý Vavrinec bol taliansky diakon, ktorého úlohou bolo strážiť cirkevný majetok. Pôsobil v neľahkej dobe a navyše počas vystupňovaného prenasledovanie duchovenstva za vlády cisára Valeriána. Keď sa Vavrinec dopočul o smrti biskupa a jeho ďalších spoludiakonov, uvedomil si, že skôr či neskôr i jeho postretne rovnaký osud.

Rozhodol sa preto rozdať majetok chudobným, aby neskončil v rukách cisára. Diakona po uväznení podrobili krutému mučeniu a známa je aj legenda, keď z rozžeraveného roštu prosil cisára, aby ho otočili na druhý bok, pretože jeden už má spálený. Vavrinec zomrel 10. augusta 258 v Ríme. V tom období bol mimoriadne činný práve roj Perzeíd a ľudia si spojili padajúce hviezdy práve s touto smutnou udalosťou.

„Tento rok sa maximum predpokladá od večera 12. augusta do rána 13. augusta. Početnosť alebo tzv. zenitová hodinová frekvencia sa odhaduje až na 110 meteorov za hodinu, aj keď iný zdroj uvádza len polovičnú početnosť,“ vysvetlil astronóm Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied. 

Perzeidy bude možné počas dnešného večera veľmi dobre pozorovať. Na oblohe totiž bude vládnuť jasné až polojasné počasie a k tomu bude ešte Mesiac v nove.