Po Dušičkách hrozí arktický vzduch

- P.M.
Novinka
Po Dušičkách hrozí arktický vzduch

Vyhliadky naznačujú, že počasie na Dušičky by malo byť pomerne pokojné a zrážky nám zatiaľ nehrozia. Zaujímavé je sa však pozrieť na to, čo nám hrozí po sviatkoch. 

Numerické modely totiž naznačujú, že začiatkom novembra sa do našej oblasti môže dostať od severu, spoza Severného mora arktický vzduch. 

Okolo 3. novembra by mal do strednej Európy od severozápadu postúpiť výrazný studený front za ktorým začne do Európy okolo tlakovej níže so stredom nad Pobaltím prenikať arktický vzduch, vďaka ktorému bude výrazne klesať hranica sneženia.

Okolo 3. až 5. novembra by hranica sneženia na našom území mohla poklesnúť na 300 až 500 m n.m. a prvé snehové vločky sa môžu ukázať aj v nižších polohách.

Nasledujúce dni bude dobré sledovať ansámble numerických modelov, čiže ich jednotlivé prepočty. Takto vyzerá ansámbel modelu GFS. Dôležité je si všimnúť hrubú modrú a zelenú čiaru, čo sú hlavné, respektíve kontrolné aktuálne výpočty vývoja teploty v hladine 850 hPa. Hladina 850 hPa reprezentuje nadmorskú výšku cca 1500 m n.m. a všeobecne platí, že ak sa teplota v tejto hladine pohybuje okolo -5°C, tak snehové zrážky sa objavujú aj v najnižších polohách.

Práve takáto situácia by po 3. novembri mohla nastať.

Okrem snehových zrážok, ktoré by však v nižších polohách nemali dlhodobú nádej na prežitie, nakoľko teplota v prízemnej vrstve by sa mala pohybovať nad nulou sú zaujímavé aj teploty. Maximálne denné teploty by nemali prekračovať hranicu +10°C a nočné teploty by mohli v horských dolinách klesať aj k -10°C. 

Treba však zdôrazniť, že pravdepodobnosť úspešnosti na takmer 10 dní dopredu výrazne klesá. Vývoj preto budeme sledovať a o všetkom aktuálnom Vás samozrejme budeme informovať.