Po Veľkej noci príde zima. Padať budú vločky

Novinka

Numerické modely po Veľkej noci simulujú s vysokou pravdepodobnosťou návrat zimy. V uplynulých dňoch, najmä model ECMWF prinášal až extrémne výstupy, ktoré počítali s tým, že na severe môže aj v nižších polohách napadnúť až okolo 30-50 cm snehu. Takéto množstvo snehu s takmer určitosťou nenapadne, ale po Veľkej noci budeme potrebovať kúriť, nakoľko sa veľmi výrazne ochladí.

V utorok po Veľkonočnom pondelku postúpi cez naše území studený front spoločne s brázdou nižšieho tlaku vzduchu. Tá sa odsunie nad východnú Európu a po jej zadnej strane by do našej oblasti mal zatiecť veľmi studený vzduch od severu, ktorý by mal priniesť vzhľadom na aktuálnu ročnú dobu mimoriadne nízke teploty.

V utorok 18.4. sa očakávajú teploty počas dňa len od +8 do +13°C a za studeným frontom sa začne podvečer ochladzovať. Hranica sneženia by do polnoci mala klesať na severe nášho územia až do najnižších polôh, no zrážok ubudne. Tie sa očakávajú len na severe, kde sa budú vyskytovať aj počas stredy. 

Počas stredy hranica sneženia vystúpi na 400 až 500 m n.m. a denné teploty sa očakávajú len od +3 do +9°C. Na juhozápade môže byť o niečo teplejšie.

Po Veľkej noci sa tak treba pripraviť na studené počasie a najmä v severných regiónoch Slovenska sa očakáva vytvorenie minimálne snehového poprašku. Cestu na sever územia s letnými pneumatikami tak dôkladne zvážte.

img
V stredu sa očakávajú mimoriadne nízke teploty
img
Vzhľadom k dlhodobému normálu by malo byť v stredu aj o 8°C chladnejšie