Počas búrky nebežte a hlavne sa upokojte

Novinka

Blesky sú v uplynulých dňoch časté a budú častejšie aj v nasledujúcich dňoch. Za uplynulé dni zabili blesky v Európe okolo 40 ľudí. Aby ste sa vyhli zásahom blesku, mali by ste dodržiavať niekoľko odporúčaní.

Ak už sa počas búrky ocitnete v prírode, tak sa odporúča rýchlo sa schovať, ale rozhodne nie pod strom. Treba si sadnúť skrčený v podrepe. Blesky si totiž vyberajú najkratšiu vzdialenosť, no okrem toho je Vaše telo omnoho vodivejšie ako okolité prostredie. Ak totiž budete stáť aj niekoľko metrov od stromu, tak sa skôr stane, že blesk zasiahne Vás ako strom.

Pred búrkou sa treba ukryť dostatočne včas. Nečakajte na to, až začne pršať. Vtedy je už neskoro. Blesk Vás môže trafiť aj ak nad Vami ešte nie je búrková oblačnosť.

Počas búrky nikdy nebežte a nejazdite na bicykli. Okolo Vás totiž rozptylujete vzduch a je vyššia pravdepodobnosť, že Vás blesk zasiahne, akoby ste len stáli. 

Množstvo štúdii v uplynulých rokoch zároveň naznačilo, že zásah blesku nemusí byť vždy smrteľný. Podstatné je totiž v ktorej časti srdcového rytmu Vás blesk zasiahne. Srdce človeka udrie prevažne každú sekundu. Ak Vás blesk zasiahne v čase úderu srdca, tak dochádza k zástave. Preto je potrebné sa počas búrky upokojiť a zachovať tak čo najnižší srdcový rytmus.