Počas noci padali rekordy

Novinka

Uplynulá noc bola na mnohých miestach mimoriadne mrazivá. Do našej oblasti sa dostal chladný vzduch zo severozápadu, utíchol vietor a pri snehovej pokrývke sa tak výrazne prejavovalo vyžarovanie zeme - radiačné ochladzovanie. Práve radiačné ochladzovanie prebieha najvýraznejšie v oblastiach so snehovou pokrývkou, ktorá sa počas uplynulej noci vyskytovala takmer na celom území Slovenska.

Z meteorologických staníc do 1000 metrov nad morom sa najvýraznejšie ochladilo na letisku v Poprade, kde do rána teplota klesla na -17,0°C ! Takto chladno tu 2. decembra od začiatku meteorologických pozorovaní v roku 1951 ešte nikdy nebolo. Rekord počas uplynulej noci padol aj na letisku v Bratislave, kde namerali -10,0°C.

Mimoriadne chladno bolo počas noci aj na Orave, či v okolí Žiaru nad Hronom. Teplota v Oravskej Lesnej klesla na -16,8°C, v Novej Lehote pri Handlovej až na -16,4°C. Teplejšie bolo na východe a miestami aj na juhu Slovenska, kde sa postupne rozfúkal severný vietor. Teplota takto mimoriadne nízka nebola taktiež v oblastiach, kde sa vytvorila hmla alebo nízka oblačnosť.